Dla rodziców

Adaptacja w żłobku

Każde dziecko adaptuje się w swoim indywidualnym czasie. Jednym wystarczy tydzień innym potrzeba miesiąc. Maluch potrzebuje często dłuższego czasu aby zaufać rodzicowi, że zawsze po nie wróci oraz nie stanie mu się nic złego. Zatem bardzo ważne jest wcześniejsze przygotowanie dziecka do pierwszego dnia w żłobku. Hasłem przewodnim powinno być oswajanie.

Oswajanie z nowymi twarzami należy zaczynać od pierwszych miesięcy życia dziecka np. na placu zabaw czy u znajomych. Należy pozwalać członkom rodziny zajmować się maluchem, w ten sposób nabierze odwagi i będzie łatwiej nawiązywać kontakty.

Świetny sposób na oswajanie dziecka z nowymi miejscami to nocowanie u dziadków lub krewnych. W bezpiecznym miejscu z osobami, które zna, pozwoli przyzwyczaić się do rozstania z rodzicami.

Należy dziecku opowiadać o żłobku, o tym jak wygląda, co tam robią dzieci, oglądać książeczki z obrazkami i opowiadać, co dzieje się na każdym obrazku.

Pozwalać dziecku na samodzielną zabawę, niech zajmie się sobą, wymyśli dla siebie zajęcie. Może też bawić się z innym maluchem, bez ingerencji Rodziców.

Ważne

Jeżeli już zdecydujemy się na pozostawienie dziecka w żłobku, nigdy nie należy wychodzić bez pożegnania. Należy dziecko ucałować i przytulić obiecując, że się po nie wróci np. po obiedzie lub leżakowaniu. Ma to być czułe ale zdecydowane pożegnanie.

Dziecko w pierwszych dniach czy tygodniach będzie płakało, ale gdy zrozumie, że mama czy tata zawsze po nie wracają przestanie się bać. Na to jednak potrzeba czasu, a ten czas może umilić ulubiona zabawka czy maskotka zabrana z domu, do której można się przytulić w trudnych chwilach.

Aktualności

  

Kontakt

„Żłobek bajka”
Ulica Krótka 4 (obok parkingu PKO BP)
28-300 Jędrzejów
Telefon: 508-229-504
E-mail: kontakt@zlobekbajka.pl